You are currently viewing Kaip tinkamai tvarkyti žaliąsias atliekas?

Kaip tinkamai tvarkyti žaliąsias atliekas?

Patarimai kompostuojantiems

Geriausias laikas pradėti kompostuoti – pavasarį arba vasaros pabaigoje, rudenį, kai vyksta pagrindiniai aplinkos tvarkymo darbai ir susidaro ypač dideli žaliųjų atliekų kiekiai. Komposto dėžėse galima šalinti ne tik lapus, nuplautą žolę, medžių šakas, bet ir daržovių, vaisių liekanas, kavos ir arbatos tirščius, kiaušinių lukštus. Atkreipkite dėmesį, kad į kompostą patartina nedėti ligotų augalų bei itin didelio kiekio obuolių ar citrusinių vaisių, kurie labai rūgština žemę. Tinkamas naudoti kompostas gaunamas po 1-2 metų.

Jūsų gyvenimo būdas padės jums apsispręsti dėl tinkamiausios taros kompostavimui. Jei užsiimate sodininkyste, nukritę lapai ar kitos žaliosios atliekos gali virsti puikia trąša. Kompostavimui labiausiai tinka specialios kompostavimo dėžės, kurios lengvai surenkamos, jose užtikrinamas oro judėjimas, kuris svarbus biologiniam atliekų skaidymuisi.

 Tinkamos talpos pasirinkimas

Jei sodininkystė nėra jūsų pomėgių sąraše ar prie namo neturite galimybės kompostuoti žaliųjų atliekų, sugrėbtiems lapams, nupjautai žolei, gėlių liekanoms sudėti jums vis tiek reikės atskiros surinkimo talpos – konteinerio ar didelių maišų. Tais atvejais, kai surinktos žaliosios atliekos išvežamos kelių savaičių laikotarpiu, jiems tinka bet kokio tipo talpos. Tiems, kas tik dabar nusprendė atsikratyti susidarančiomis žaliosiomis atliekomis, rekomenduojamos didelės talpos (1 m3) polipropileniniai maišai – jie lengvi ir patvarūs, juose telpa daug atliekų juos patogu naudoti. Per kelerius metus 14 tūkstančių individualioms valdoms skirtų kompostavimo dėžių jau išdalinta Marijampolės apskrities gyventojams. Dabar rengiamas projektas ir kompostavimo dėžes galės įsigyti jų dar neturintys arba pageidaujantys gauti antrąją dėžę. Norintys gauti kompostavimo dėžes, kurios, kaip tikimasi,  bus dalijamos ateinančiais metais, turėtų kreiptis į UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrą  adresu Vokiečių g. 10 Marijampolė, išsami informacija teikiama telefonu (8-343) 54 204 arba el. p. info@maatc.lt.

Priimamos nemokamai

Neturintys galimybės kompostuoti, didelius kiekius žaliųjų atliekų gali pristatyti į savivaldybės bioskaidžiųjų  atliekų kompostavimo aikštelę Uosinės k. 8, Marijampolės sav. Šioje aikštelėje priimamos šios žaliosios atliekos: želdynų karpymo atliekos, nukritę lapai, nupjauta žolė, gėlės, piktžolės, vaisių, daržovių atliekos, medžio žievė, pjuvenos, drožlės, skiedros, smulkios medžių, krūmų genėjimo šakos. Nedideli kiekiai nupjautos žolės ar lapų priimami ir Vokiečių g. 10 Marijampolė esančioje didžiųjų atliekų ir antrinių žaliavų priėmimo aikštelėje. Atliekos iš gyventojų priimamos nemokamai. Susikaupusias žaliąsias atliekas patariama sudėti į tvirtus maišus. Neturintys galimybės žaliųjų atliekų patys išvežti į specialias aikšteles, gali užsisakyti mokamą jų išvežimo paslaugą.

Netinkamai šalinamos žaliosios atliekos didina gaisrų pavojų, vandens ir dirvožemio užterštumą, sudaro palankias sąlygas daugintis infekcijų bei virusų sukėlėjams. Lapai, nupjauta žolė, vaisių atliekos, pūdamos kartu su kitomis buitinėmis atliekomis, sukelia nemalonius kvapus. Ši klaida jums kainuos ir finansiškai. Žaliąsias atliekas griežtai draudžiama tiek deginti, tiek mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį ir šalinti sąvartynuose – už tai jums gali būti skirta bauda. Jei žaliąsias atliekas sumaišysite su buitinėmis, atliekų vežėjai jų paprasčiausiai neišveš.